HIZLI MENU

DİŞ TOMOGRAFİSİ

DİŞ TOMOGRAFİSİ

Diş hekimlerinin diş tedavisine başlamadan önce detaylı bilgi sahip olması için diş tomografisi çektirilir. Normal diş ve yüz röntgenleri bazı durumlarda yeterli olması ve doktor yeterli bilgiye sahip olamayabilir. Böyle durumlarda doktorun yanlış tedavi uygulamasını önlemek adına detaylı diş tomografisine ihtiyaç duyar. Diş tomografisi Diğer adıyla dantel ışını bilgisayar tomografisi olarak adlandırılır. Ek olarak çene kemiği ve diş kökleri tedavisinde diş tomografisi çekilmesi doğru tedavi için gereklidir .

Diş tomografisi hangi durumlarda tercih edilir

Detaylı olarak incelendiğinde diş tomografisi çene kimi gömülmüş hastalarda ya da yerinden oynayan dişlerin yapısının görülmesi adına çekilmesi tercih edilir. Ek olarak damak yarığı çene kistleri herhangi bir diş ve çene operasyonu öncesinde diş tomografisi çekilmesi gerekir. Diş üzerinde alınan ağır travmatik olaylarda eklem TMJ görüntülenmesi için diş tomografisi gerekebilir.

Diş tomografisinin faydaları nelerdir

Gelişen bilimin bize sunduğu en imkanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Eskiden diş tedavilerinde yanlış çeşitler çeşitli komplike durumlar ortaya çıkabiliyordu. Fakat tomografi sayesinde hastanın rahatsızlığı üç boyutlu olarak teşhis konuluyor ve sorunsuz diş tedavisi gerçekleşir. Çene ve impladent tedavilerinde hastanın estetik beklentilerini de karşılık verdiğini söyleyebiliriz. Son yıllarda teknolojik gelişme ile beraber impladent tedavisinde Dental volumetrik tomografi ler çok önemli bir yer haline geldi Hasta üç boyutlu şekilde işlem sonucunu canlı olarak görebilmekte operasyon daha başarılı geçer. Hasta Medikal bir tomografi sayesinde daha az radyasyon almaktadır aldığı ışığın miktarı 0.5 ile 1.5 arasındadır. Röntgen görüntü kalitesi oldukça yüksektir. Uzman doktor çekilen görüntüden koronal, aksiyal ve sagital kesitleri alıp daha detaylı teşhisler koyma imkânına sahiptir. Panoramik röntgen sayesinde doktor diş dişin tüm yapısını görebilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.