HIZLI MENU

DİŞ TOMOGRAFİSİ

DİŞ TOMOGRAFİSİ

Diş hekimlerinin diş tedavisine başlamadan önce detaylı bilgi sahip olması için diş tomografisi çektirilir. Normal diş ve yüz röntgenleri bazı durumlarda yeterli olması ve doktor yeterli bilgiye sahip olamayabilir. Böyle durumlarda doktorun yanlış tedavi uygulamasını önlemek adına detaylı diş tomografisine ihtiyaç duyar. Diş tomografisi diğer adıyla dental tomografi olarak adlandırılır. Ek olarak çene kemiği ve diş kökleri tedavisinde diş tomografisi çekilmesi doğru tedavi için gereklidir.

Koni ışınlı bilgisayarlı tomografi sistemleri (CBCT), geleneksel bilgisayarlı tomografi (BT) sistemlerinin bir çeşididir. Diş hekimliği profesyonelleri tarafından kullanılan CBCT sistemleri hastanın etrafında dönerek koni şeklindeki bir X-ışını ışınını kullanarak verileri yakalar. Bu veriler, hastanın anatomisinin aşağıdaki bölgelerinin üç boyutlu (3D) görüntüsünü yeniden oluşturmak için kullanılır: diş (dişler); ağız ve çene-yüz bölgesi (ağız, çene ve boyun); ve kulaklar, burun ve boğaz (“KBB”).

Diş tomografisi hangi durumlarda tercih edilir

Detaylı olarak incelendiğinde diş tomografisi çene kimi gömülmüş hastalarda ya da yerinden oynayan dişlerin yapısının görülmesi adına çekilmesi tercih edilir. Ek olarak damak yarığı çene kistleri herhangi bir diş ve çene operasyonu öncesinde diş tomografisi çekilmesi gerekir. Diş üzerinde alınan ağır travmatik olaylarda eklem TMJ görüntülenmesi için diş tomografisi gerekebilir.

Radyologlar ve diş hekimleri tarafından dental implant planlaması, anormal dişlerin görüntülenmesi, çene ve yüzün değerlendirilmesi, yarık damak değerlendirmesi, teşhis gibi çeşitli klinik uygulamalar için giderek daha fazla kullanılmaktadır. diş çürükleri (boşluklar), endodontik (kök kanalı) tanısı ve diş travmasının tanısı.

Diş tomografisinin faydaları ve riskleri nelerdir

Gelişen bilimin bize sunduğu en imkanlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Eskiden diş tedavilerinde yanlış çeşitler çeşitli komplike durumlar ortaya çıkabiliyordu. Fakat tomografi sayesinde hastanın rahatsızlığı üç boyutlu olarak teşhis konuluyor ve sorunsuz diş tedavisi gerçekleşir. Çene ve impladent tedavilerinde hastanın estetik beklentilerini de karşılık verdiğini söyleyebiliriz. Son yıllarda teknolojik gelişme ile beraber impladent tedavisinde Dental volumetrik tomografi ler çok önemli bir yer haline geldi Hasta üç boyutlu şekilde işlem sonucunu canlı olarak görebilmekte operasyon daha başarılı geçer. Hasta Medikal bir tomografi sayesinde daha az radyasyon almaktadır aldığı ışığın miktarı 0.5 ile 1.5 arasındadır. Röntgen görüntü kalitesi oldukça yüksektir. Uzman doktor çekilen görüntüden koronal, aksiyal ve sagital kesitleri alıp daha detaylı teşhisler koyma imkânına sahiptir. Panoramik röntgen sayesinde doktor diş dişin tüm yapısını görebilir.

Diş CBCT’si de dahil olmak üzere röntgen görüntüleme, bir dizi klinik soruyu yanıtlamanın hızlı, invaziv olmayan bir yolunu sağlar. Dental CBCT görüntüleri, geleneksel bir X-ışını görüntüsünün sağladığı iki boyutlu (2-D) bilgi yerine üç boyutlu (3-D) bilgi sağlar. Bu, belirli durumların teşhisine, tedavisinin planlanmasına ve değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Dental CBCT muayenelerinden kaynaklanan radyasyon dozları genellikle diğer BT muayenelerinden daha düşük olmasına rağmen, dental CBCT muayeneleri tipik olarak geleneksel diş röntgen muayenelerinden daha fazla radyasyon sağlar. Radyasyona maruz kalmayla ilgili endişeler genç hastalar için daha fazladır çünkü onlar radyasyona daha duyarlıdırlar (yani, iyonize radyasyonun birim dozu başına yaşam boyu kanser insidansı ve ölüm riski tahminleri daha yüksektir) ve kötü etkilerin ortaya çıkması için daha uzun bir ömürleri vardır.

 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.