HIZLI MENU

Kalça Ultrasonu Nedir?

Kalça ultrasonu, kalça görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.

Ultrason makinesi kalça bölgesine ses dalgaları gönderir ve görüntüler bir bilgisayara kaydedilir. Siyah beyaz görüntüler, uyluk kemiğinin (femur başı) top şeklindeki üst kısmı ve pelvik kemikteki yuvası (asetabulum) dahil olmak üzere kalçanın iç yapılarını göstermektedir.

Tarama, yaklaşık 6 aya kadar olan bebeklerde yapılabilir.

Her yaştan insan kalça ağrısı yaşayabilir. İster koşarken ,kalça yaralanmaları ciddi olabilir. Kalça eklemi, uyluk kemiğini (femur) pelvis ve omurgaya bağlar. Herhangi bir kalça yaralanması, ağrılı veya ağrısız yürüme yeteneğinizi etkileyebilir. Radyoloji Uzmanı kalçadaki anormallikleri belirlemek için ultrason çekiminizi gerçekleştirir.

Kalça Ultrasonları Neden Yapılır?

Doktorlar, kalçanın gelişimsel displazisi (DDH) adı verilen bir sorundan şüphelendiklerinde kalça ultrasonu isterler. Doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan haftalar veya aylar sonra ortaya çıkabilir.

Normalde femur başı yuvasına rahatça oturur. GKD’li bebeklerde yuva içinde ileri geri hareket eder. Daha ciddi durumlarda, yuvadan dışarı çıkabilir, ancak basınçla tekrar yerine yerleştirilebilir – buna çıkık denir. En ağır vakalarda femur başını yerine yerleştirmek hiç mümkün olmayabilir.

Doktor aşağıdaki gibi bir kalça sorunu bulursa, bebek için kalça ultrasonu yapılabilir:

Doğumda bebek, normal olarak mümkün olduğu kadar uyluğu kalçadan dışa doğru hareket ettiremez.

Doktor, rutin bir kontrol sırasında bebeğin uyluğunu dışa doğru hareket ettirirken bir kalça “klik” sesi duyar veya hisseder.

Bebeğin bacaklarının uzunlukları veya görünümleri farklıdır.

Kalça ultrasonu gerektirebilecek durumlar şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Bir bebeğin kalçasının fizik muayenesinde bulunan anormallik, ailede  kalça displazisi öyküsü, makat doğumdan doğum, diğer faktörler ikiz doğumlar, diğer konjenital anormallikler, gebelik yaşına göre düşük doğum ağırlığı ve ailede gelişimsel kalça problemleri öyküsüdür.

Kalça problemlerinin erken tanınması, uzun süreli sakatlığı önleyerek etkili tedaviye izin verir.

Kalça ultrasonu, kalçayı çevreleyen yumuşak dokuları, kasları, tendonları, bağları, eklemleri ve kemiği değerlendirmek için öncelikle ultrason görüntülemeyi kullanan bir prosedürdür . Aşağıdakiler dahil anormallikleri araştırmaya yardımcı olmak için kullanılır:

Artrit, kalçadaki sıvı, kas yırtılmaları ve yumuşak doku iltihabı

Pediatrik Kalça Ultrasonu , bebeklerde kalçanın gelişimsel displazisini (DDH) kontrol etmek için kullanılabilir.

Kalça Ultrasonu nasıl yapılır ?    

Bebek muayene masasına sırt üstü yatar.

Radyoloji Uzmanı,  bir miktar ılık jel (losyon) bebeğin kalçasına sürecek ve bazı görüntüler çekecektir. Her iki kalça da muayene edilecektir.

Testin gerçekleştirilmesi genellikle 20  dakika veya daha kısa sürer.

Kalça Ultrasonunu  kimler yapabilir?

Ultrasonlar birkaç kalça durumunu tanımlayabilir: Kas veya tendon yırtıkları, eklem sıvısı, enfeksiyonlar, tümörler ve artrit belirtileri. Çocuklarda bir radyoloji uzmanı , kalça ultrasonu ile gelişimsel sorunları da teşhis edebilir.

Bebek 6 aydan büyükse, kalçalar ultrasonla yeterince incelenemeyecek kadar kemikleşmiş olabilir. Bebek 12 ay veya daha büyükse ve semptomlar gösteriyorsa, ayrıca bir röntgen çekilmelidir.

 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.