HIZLI MENU

4 Boyutlu Ultrason

4 Boyutlu Ultrason

Genellikle gebeliklerde kullanılan 4 boyutlu ultrasonun diğer bir adı da 4D USG’dir. Bu isim ile anılan görüntüleme sistemi ayrıntılı olarak anne adayının karnında gelişen bebeğin görüntüsü, gelişimi, yüz şekli ve hareketlerinin incelenmesini içerir. Ayrıntılı ultrason işlemi ile doktorlar bebeğin büyümesinde farklı bir durum ya da gerilik söz konusu ise müdahale ederler. Aynı zamanda bu yöntem ile anne ve baba adayı bebeklerinin net olarak yüzünü görebilir hatta fotoğraf şeklinde alabilirler.

4 Boyutlu Ultrason Nasıl Yapılır?

4 Boyutlu ultrason işlemi sırasında anne adayı ilgili sedyeye uzanır. Karın bölgesine özel jel sürme işlemi uygulanır. Ardından prob uç karında dolaştırılarak ekrana yansıyan görüntüler incelenir. Anne ve baba adayı bu esnada bebeğin yüzü dönük ise kolaylıkla bebeklerinin yüz şeklini görürler. Ayrıntılı ultrason cihazından çıktı alarak saklayabilirler. Ayrıca kimi uygulama merkezlerinde bu esnada alınan görüntüler video şeklinde kaydedilir ve anne babaya teslim edilir. Ayrıntılı ultrason işlemi ortalama 20 dakika sürer. Bebeğin şekli bu süreyi biraz uzatabilmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Faydaları

Bebeğin anne karnındaki hareketleri ve davranışları zihinsel anormalliklerin belirtisi olabilir. Bu nedenle 4 boyutlu ultrason değerlendirmesi çok önemlidir. Örneğin bebeğin ellerini yüzüne dokundurması, balını öne eğmesi veya arkaya atması, sağa sola çevirmesi, ayaklarını uzatması veya toplaması gibi hareketleri zihin durumu hakkında bilgi verir.

4 Boyutlu ultrasonografi anne karnındaki fetusun detaylı şekilde incelenmesidir. Bu inceleme bebeğin pozisyonu, plesenta suyunun miktarı, bebeğin damarlarının yapısı, kan dolaşımının durumu, organlarının büyüklükleri gibi tamamen bebeğin vücut ve gelişimini incelemeyi sağlar. Günümüz yaşam koşullarında anne adaylarının 4 boyutlu ultrason gibi diğer tüm testleri yaptırması gereklidir. Gebelik boyunca yapılan tüm tahlil ve testler anne ve bebek sağlığı için önem taşır.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.