HIZLI MENU

Sefalometrik Röntgen

Ortodontik tedavi planlaması ve hava yolu bozukluğu teşhisi için yapılan bir görüntüleme yöntemidir.

Sefalometrik röntgen , yüzün yan röntgeninden oluşur ve  Lateral sefalometrik  olarak da adlandırılır. Panoramik  röntgende olduğu gibi, yüz kemiği ve yumuşak doku işaretlerini incelemek için sefalometrik röntgen kullanılır ve ortodontik tedavi için düşünülen hastalarda kullanılır.

Gelişmiş diş görüntüleme, ortodontistlerin tedavi planlamasını belirlemek için ağzınızdaki, kemik yapınızdaki ve kafatasınızdaki önemli alanları değerlendirilmesine olanak tanır. 

 

Sefalometrik Röntgen, kemik yapınızın ve çenenizin ortodontik tedaviden nasıl etkileneceğini tahmin etmek için kullanılır. Esasen, bu radyografi çoğunlukla tedavi planlaması için kullanılır, böylece diş hekimleri dişlerinizin kemik ve çene anatominizin tedaviye verdiği yanıt hakkında fikir sahibi olabilir. 

 

Genellikle hastalar, biri tedaviden önce ve diğeri sonra olmak üzere iki Sefalometrik Röntgen çektirirler. Böylece ortodontistiniz ağız anatominizin herhangi bir bölümünün etkilenip etkilenmediğini belirleyebilir. Bu radyografiyi iki kez kullanacağınız için, sizin ve ortodontistinizin en uygun röntgenleri alacağına güvendiğiniz gelişmiş bir diş görüntüleme merkezi bulmanız akıllıca olacaktır. 

 

Sefalometrik röntgeni için uyarlanmış bir panoramik röntgen makinesi kullanılır. Hasta ayakta durur ve sefalometrik röntgeni için hazır durumda, başı doğru pozisyonda tutan bir sefalometre (Cephalostat) kullanılarak başın sefalometrik radyografisi alınır.

 

Sefalometrik röntgen çekildikten sonra, bilgisayar, yakalanan görüntüyü dijital bir formata dönüştürür. Dijital formattaki sefalometrik  röntgen, potansiyel TME sorunları ve/veya etkilenmiş/çıkmamış dişler gibi ilgi alanlarına yakınlaştırmaya olanak tanır. Dijital röntgen ayrıca diş ve kemik ölçümlerine ve doğrudan dijital sefalometrik görüntüsü üzerinde açıklamaların yapılmasına olanak sağlaması avantajına sahiptir.

Sağlıklı dişleri korumak için, iyi bir ağız ve diş hijyenine sahip olmak çok önemlidir. Ağız sağlığınızın mevcut durumunu değerlendirecek ve dişlerinize nasıl düzgün bir şekilde bakmanız gerektiği konusunda bilgi verecek olan diş hekimini ziyaret etmeniz de hayati önem taşımaktadır. Dijital görüntüleme ile görüntülerin depolanması, alınması ve işlenmesi çok daha kolay hale getirildi, bu da bizimle daha az zaman ve sevdiğiniz şeyi yapmak için daha fazla zaman harcamak anlamına geliyor!

 

Diş görüntüleme, diş hekimimizin benzersiz ihtiyaçlarınıza yönelik kapsamlı, iyi bilgilendirilmiş bir teşhis ve tedavi planı yapmasına yardımcı olur. Son otuz yılda, bu teknoloji, bu sistemlerin sağladığı faydaların yanı sıra on kat gelişmiştir. Günümüzde ağız kanseri, çürükler, gizli diş yapıları ve kemik kaybı gibi ağız hastalıklarını ve anormallikleri tespit etmek için kullanılabilecek çeşitli röntgen türleri ve diğer görüntüleme yöntemleri mevcuttur. Belirtilerinize bağlı olarak, bazı prosedürler diğerlerinden daha uygun olacaktır. 

 

Teknolojideki gelişmeler, uzmanlara bir sorunu teşhis etmek için daha hızlı ve daha kesin yollar kullanma yeteneği sunmuştur ve bu diş görüntülemede de farklı değildir. 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.