HIZLI MENU

Panoramik Diş Röntgeni

Panoramik Diş Röntgeni

Çenelerin, dişlerin, sinüslerin, burun bölgesinin ve temporomandibular eklemin geniş bir görünümü.

Diş hekiminiz dişlerinizi daha iyi değerlendirebilmek için sizden panoramik röntgen isteyebilir. Panoramik diş röntgeni, normal bir radyografinin görüntüleyemeyeceği kemik anormallikleri, kistler veya enfeksiyonlardan şüphelenildiğinde sıklıkla istenen tetkiklerdir. Diş hekiminiz Panoramik diş röntgen’i istediğinde, bu işlem gelişmiş bir diş görüntüleme cihazında yapılması uygun olacaktır.

Panoramik Röntgen, bir oturuşta ağzınızı bütünüyle gösterebilirken, standart diş radyografileri, birkaç kez çekim yapılması gerekir. Panoramik dental görüntüleme, gerçekleştirilme şekli “ekstraoral” yani ağzınızın dışında olduğu için işlem daha basit bir işlemdir. Çok sayıda görüntü yerine tek bir görüntüde bütün alanı görüntüler.

Panoramik diş röntgeni tek bir görüntüde, hastanın üst ve alt çenesinin ve buna bağlı dişlerin kökten uca kadar geniş görüntülü röntgenidir.

Dijital panaromik diş röntgeni, dişlere tam bir genel bakış sağladığı ve sürmemiş ve/veya gömülü dişleri vurguladığı için ortodontik diş teli tedavisinin planlanmasında özellikle yararlıdır.

 

Diş röntgeninin bir başka avantajı, hastanın yirmi yaş dişlerini değerlendirmeye yardımcı olabilmesi ve hastanın potansiyel Temporomandibular (TME) eklem sorunları olup olmadığını ortaya çıkarabilmesidir.

Dijital Panoramik Görüntüleme Kullanmanın Faydaları

Herkes iyi dişler ister ve bu, ağız içi röntgen çektirdiğinizde, mümkün olan en doğru sonuçları aldığınızdan emin olmanızın önemli olduğu anlamına gelir. Testleriniz ne kadar az doğru olursa, tedaviniz o kadar az doğru olur ve dişlerinizin sağlığını etkileyen yanlış teşhis şansı o kadar yüksek olur. Gelişmiş dental görüntülemenin devreye girdiği yer burasıdır – sonuçlarınızın potansiyel olarak yanlış olmaktansa mümkün olduğunca doğru olacağından emin olabilirsiniz. 

Geleneksel görüntüleme yöntemleri sizi gelişmiş diş görüntüleme yöntemlerinden çok daha fazla radyasyona maruz bırakır. Bunun nedeni, geleneksel yöntemlerin tamamlanmasının daha uzun sürmesi ve tam bir resim elde etmek için birden çok kez radyasyona maruz kalmanız gerektiğidir. Gelişmiş diş görüntüleme çok kısa bir zaman alır, böylece daha az zararlı radyasyona maruz kalırsınız. Gelişmiş diş görüntüleme ile, bir röntgen için yaklaşık 5-10 dakikaya kıyasla yalnızca yaklaşık on saniye maruz kalırsınız.

 

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.