HIZLI MENU

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ

Bilgisayarlı tomografi vücudun ayrıntılı bir şekilde taramalarını bir resimlerini bir bütün hale getirmek için röntgen ışığını kullanılarak elde edilen görüntüleme yöntemlerinden bir tanesidir. Bilgisayarlı tomografi radyolojik bir yöntem olup X ışını kullanıldığından radyasyon içerir. Radyasyon işareti için hamilelerde kullanımı tercih edilmez. Fakat son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde bilgisayarlı tomografide ışığın en alt seviyeye indirilmiştir. Bu sebeple daha az ışığın verdiği söylenebilir.

Bilgisayarlı tomografi hangi durumlarda tercih edilir

Bilgisayarlı tomografi günümüzün bize sunduğu en faydalı teknolojik gelişmelerden biridir. Çünkü birçok hastalığın görmekle beraber kullanım alanı oldukça geniştir. Epilepsi, beyin rahatsızlığı olanlarda,  sinüzit rahatsızlıklarında ve damar tıkanıklığı hastalığında sıkça kullanıldığı görülür. Bilgisayarlı tomografi beyin kanaması şüphesi halinde çok kısa süre içerisinde kanama olup olmadığını tespit eden son teknoloji cihazdır. Dolayısıyla acil servislerin en çok kullanılan önemli bir aletidir. Çünkü birçok rahatsızlığı öngörmekte kanama riski olan hastaların ölüm riskini azaltmakta doktorların çok büyük oranda işlerini kolaylaştırır.

Çekim nasıl yapılır

Bilgisayarlı tomografi çekimi sırasında vücuttaki yumuşak doku organ ve damarların görüntüleri farklı açılardan alınır ve parçalar halinde görüntülenir. Bilgisayarlı tomografi röntgenden oldukça farklıdır. Detay içeren ve üç boyutlu resimler halinde görüntüler çekilmektedir. Bilgisayarlı tomografi sayesinde Doktorlar daha iyi tedavi ederek hastalığın detaylarını görme imkânına sahip olurlar. Eskiden hekimler bazı durumlarda teşhis koymak da zorlanıp yanlış tedavi yöntemi tercih edebiliyorlardı. Fakat teknolojinin sayesinde yanlış tedavi ihtimali oldukça azalmıştır. Elde edilen tomografi çekimleri sonrasında radyoloji uzmanı detaylı bir rapor yazarak doktora sunmaktadır. Raporu inceleyen doktor daha sonrasını hastaya gerekli bilgileri vererek tedaviye başlar. Epilepsi hastalarına sıkça uygulanan bilgisayarlı tomografi kriz sonrasında detaylı bir şekilde çekilmesi istenir ve doktora tedavi sürecinde yol göstermesi açısından fayda sağlar.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.