HIZLI MENU

RAHİM FİLMİ

RAHİM FİLMİ

Rahim filmi “Histerosalpingografi” (HSG) yumurta ile spermin buluşmasına neden olan tüplerin ve anne rahmine düşen bebeğin anne karnındaki geçireceği yer olan rahim boşluğunu incelemek için çekilen bir röntgen çeşididir.

Rahim filmi kimlere çekilir

Rahim filmi çocuk isteyen kişilerde tüplerin incelenmesi için uygulanan bir röntgendir. Günümüzde rahimde oluşan myom polip gibi rahatsızlıkları tespit edilmesi için kadın doğum uzmanları istemektedir. İşlem gerçekleştirilmesi için rahim ağzına özel kateterlerden verilen röntgen işinin da kendini gösteren bir ilaç yerleştirilmektedir. Bu ilacın rahim ve tüplere doluşu takip edilerek organlarının yapısı belirlenir.

 Rahim filmi hangi durumlarda istenir

Doktorlar genellikle Rahim filmini kısırlık teşhisi koymadan yapılmasını tercih ederler. Film 6 ay ve daha uzun sürede korumasız bir şekilde cinsel ilişki sonrası hamile kalmayan kadınlardan istenebilir. Sürekli tekrarlanan düşüklerin sebebini bulmak adına doktor tarafından istenmektedir. Eğer tercih edilirse Tüp bebek tedavisine başlamadan öncesinde rahim ve tüplerin yapısını görmek adına rahim filmi çekilmelidir. Bir daha fazla kürtaj olan kadınlarda rahimin yapısını görmek adına doktorlar rahim filmi çekilmesini tercih eder. Rahim ameliyatı sonrası hastanın ameliyat bölgesindeki durumunu görmek adına rahim filmi çekilmektedir.

Ne zaman rahim filmi çekilmelidir

Hastalıkları öngörmek adına  rahim filmi çekilmek faydalıdır. Acil bir durum olmadığı süre boyunca adet döneminin en başından sayılarak 7. ve 10. günleri arasında çekilmesi tercih edilir. Hamile olma ihtimali olan kişilerde kesinlikle rahim filmi çekilmelidir. Randevu alındıktan sonra adet dönemi sonrasında herhangi bir hamile kalma riskine karşı hastanın cinsel ilişki öncesi korunması gereklidir. Günümüzde bilimin gelişmesi ile bize sunulan rahim filmi hizmeti birçok hastanede zaman zaman kampanyaya girerek hizmete sunulur. Kırklı yaşlardan sonra her kadının senede bir kesrin filmi çekilmesi önerilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.