HIZLI MENU

Açık Emar

Manyetik rezonans görüntüleme kısa ifadesi ile MR günümüzün zararı en az görüntüleme yöntemlerindendir. Emar ağrı alerji ve yan etkileri sebebiyet verecek herhangi bir ilaç madde alınarak çekilmediği için kişiyi rahatsız edecek sonuçlara neden olmaz. Açık emar ise bilim insanlarının geliştirdiği son teknolojik bir üründür. Tıp alanında kapalı emar de yaşanan sorunların çözümü açık emar da oldukça kolaydır. Açık emar kilolu insanlarda, çocuklarda, yaşlı insanlarda gözetmen eşliğinde, kapalı alan korkusu olan insanlarda, metal kalp kapakçığı olanlarda, hamilelerde, nefes darlığı sorunu olan kişilerde tercih edilmektedir. Açık emar çekiminde 260 kiloya kadar kişiler kabul edilmektedir. Emar’ın açık olması kapalı alan korkusu olanlar için birebir çözüm yöntemidir. Çünkü cihaz yan tarafı komple açık olup kişi kendini daha rahat özgür hissedecektir.

Açık Emar Çeşitleri

Kranial MR, perfüzyon MR, MR anjiyo, temporal kemik MR, orbital MR, venöz MR, miyelografi MR, ürografi MR, pankreas MR, ayak bileği MR, Servikal MR, dorsal MR, Lomber MR, boyun omuz dirsek MR, tüm spinal MR, meme MR, Toraks MR, kalp MR, mediasten MR, dinamik karaciğer MR ve prostat emar çeşitleri bulunmaktadır.

Açık Emarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süre aynı şekilde sabit duramayan kişiler çocuk ve bebek hastalar yaşlı ve yanında refakatçisi olmayanlar açık emar çekilemez. Açık emar çekimi başlamadan önce uygun pozisyonda Uzanarak yatılır en iyi emar çekimi için vücuda küçük parçalar şeklinde bir koil çekim yapılacak uygun bölgeye konulur. Çekim esnasında odanın dışında bulunan camda sizi teknisyen kişi takip edecektir. Olası bir durumda bir sıkıntı yaşarsanız işaret etmeniz teknisyen arkadaşın gelmesi için yeterli olur. Görüntüleme  işlemi gerçekleşirken kulaklığınızla müzik dinleyebilirsiniz.

MR Çekimi Nedir?

MR, Manyetik Rezonans Görüntüleme anlamına gelir. Dünya çapında tahminen 36.000 MR makinesi kullanılıyor ve her yıl 2.500 yeni tarayıcı üretiliyor. Japonya en fazla MR makinesine sahip ülke olurken, hemen arkasında Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Bir MR tarayıcısı, organ ve doku görüntüleri geliştirmek için güçlü manyetik kuvvetler ve radyo dalgaları kullanır. Bir doktorun ameliyat olmadan vücudunuzun iç kısmına net bir şekilde bakmasını sağlar. MR’lar noninvaziv ve ağrısızdır.

MR iyonlaştırıcı radyasyon kullanmadıkları için hastalar arasında popüler bir seçimdir. Tipik bir tarama yaklaşık on dakika sürer ancak bazen iki saat kadar sürebilir.

MR Nasıl Çalışır?

Üç bileşen, MR’ın doktorların vücudumuza dair bir fikir vermesine olanak tanır:

Manyetik alanlar

Radyo dalgaları

Bilgisayar görüntüleme

Güçlü bir mıknatıs vücudumuzdaki protonları hizalar. Radyo dalgaları manyetik bir akımı ateşler. Bu, protonların hizadan çıkmasına neden olur.

Manyetik akım durduğunda normal ve sağlıklı protonlar normal konumlarına geri döner. Yeniden hizalanmaları daha uzun süren veya anormal görünen protonlar, son derece ayrıntılı bir bilgisayar görüntüsünde kendilerini ortaya koyuyor. Doktorlar sağlık sorunlarını veya yaralanmaları belirlemek için görüntüleri inceliyor.

MR sırasında hasta hareketsiz kalmalıdır. Hareket protonları bozabilir ve net bir bilgisayar görüntüsünü engelleyebilir.

MR Kullanım Alanları

MR’lar, doktorun teşhis koymasına olanak sağlamak için vücudun farklı bölgelerinde kullanılır.

Fonksiyonel MR’lar beyin aktivitesini değerlendirir . Beynin farklı bölgeleri arasındaki kan akışını ölçerler. Doktorlar bu tip MR’ı Alzheimer hasarını, tümörleri, felçleri ve epilepsiyi kontrol etmek için kullanırlar.

Kan ve kalp MR’ları hastayı tıkalı veya şişmiş kan damarları açısından kontrol eder. MR, kalp krizinden sonraki hasarı ortaya çıkarabilir veya gelişmekte olan tümörlerin yerini tespit edebilir. Kalp MR’ları doktorların kalbin duvarları, odaları veya kapakçıklarındaki sorunları keşfetmesine olanak tanır.

MR’lar ayrıca kemikler ve eklemler üzerinde de yapılır. Bu MR’lar şunları tarar:

Enfeksiyonlar ve tümörler

Hasarlı kıkırdak, bağlar ve tendonlar

Kırıklar

Artrit

Fıtıklaşmış diskler

Meme kanserine yakalanma riski yüksek olan kadınlara meme MR’ı çekilebilir. Kanserli kadınlar için MR, tümörün büyüklüğünü ve yayılımını ortaya çıkarabilir. MR’lar, bir kadın meme kanserinden kurtulduktan sonra, geri dönmemesini sağlamak için kullanılabilir.

Yaygın olmasa da, MR’lar kişinin karaciğerini, böbreklerini, pankreasını, dalağını, prostat bezini ve yumurtalıklarını inceleyebilir.

Açık MR Nedir?

Geleneksel MR tarayıcıları küçük silindir şekillerinden rahatsız olabilir. İri yetişkinler, çocuklar ve klostrofobisi olan kişiler genellikle MR’larda zorluk çekerler.

Açık MR‘lar daha konforlu bir deneyim yaratmak için yenilikçi teknoloji kullanır. Gerçek bir açık MR’ın dört tarafı da açıktır. Diğer açık MR makinelerinin iki veya üç tarafı açık olabilir.

Açık bir MR , kişiye bol miktarda nefes alma alanı, ekstra konfor, hava akışı sağlar ve çevresinde olup biteni görmesine olanak tanır. Kaygı nedeniyle MR çektirmeyi erteleyen kişiler, açık MR çektirirken kendilerini daha rahat hissedebilirler.

Yorumlar (2)

  • 08 Kasım 2021
    Erdem kuzu demiş ki;

    Bel ve boyun açık emar fiyati

  • 17 Kasım 2021
    hekimoglugoruntuleme demiş ki;

    Merhaba merkezimizde bel ve boyun açık mr çekimi yapılmaktadır. bel ve boyun açık mr fiyat ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321059 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.