HIZLI MENU

CHECK UP

CHECK UP

Check up İngilizce temelli bir kelime olup “tepeden tırnağa muayene olmak” anlamına gelir. Son yıllarda birçok hastane baştan aşağı çekap muayenesi kampanyası yapmaktadır. Sağlığına önem veren kişiler her sene düzenli check-up yaptırmayı tercih edebilir. Bu sayede karşılaşacağınız hastalıklara erken teşhis imkanı bulabilirsiniz.

Kontrollü CHECK UP amacı nedir

Jacob’ın ilk amacı hastaların kronik geçmişlerine karşı tedbir almaktır. Aniden çıkabilecek rahatsızları ön görmeyi amaçlar. Hastanın her sene sürekli olarak kontrol yaptırması sonrasında gelişmeleri not eder ve daha sağlıklı yaşlanmak için kontrollerin yapılması önemlidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme kadına yapılan kontroller hastayı kötü hastalıklardan kuruma ihtimalleri vardır.

Check up süreci

Hastanenizde randevu aldıktan sonra sizden sorumlu olan doktorla görüşmeniz sonucu kullandığınız ilaçlar varsa bir çizelge hazırlanır ve Bu doğrultuda check up’a dahil tetkiklerden geçmek için hazırsınız demektir. Randevu günü kan tahlilleri için aç olmanız gerekir. Kan ve idrar tahlilleri yapıldıktan sonra kalp elektrosu, akciğer filmi, batın ultrasonu gibi görüntülenme işlemlerine başlanır. Hastanın cinsiyet ve yaşına göre PSA testi ve mamografi tomografi görüntülenme  tetkikleri yapılır. Genellikle 50 yaş üstündeki hastalara endoskopik tetkiklerde yapılması önerilir.

Check-up ile ilgili bilinen yanlışlar

Türkiye’de jacob’ın hasta olması halinde yapılması gerektiğine inanan kişiler bulunur. Check-up hastalıkları önlemek Eğer varsa önlem almak adına yapıldığı için her sağlıklı kişinin düzenli olarak check-up yaptırması faydalıdır. Kronik bir rahatsızlığınız olmasa dahi check-up yaptırmanız tavsiye edilir çünkü yanlış beslenme stres gibi yaşam çoğu kişiyi hastalıkla karşılaştırabilir. Dolayısıyla erken teşhis hayat kurtarır. Kronik rahatsızlığı olan kişiler aileden gelen rahatsızlıklar hakkında daha titiz olması gerekir. Sigara alkol tüketmemeniz vücudunuzun sağlıklı olduğu anlamını ifade etmez. Dolayısıyla düzenli olarak check-up yaptırmanız önerilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.