HIZLI MENU

Renkli Ultrason

                Renkli Ultrason

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza dahil olan renkli ultrason çoğunlukla hamilelik esnasında bebeğin ve annenin sağlık durumunun kontrolünde kullanılır. Renkli ultrason ile muayene bebeğin tüm organlarının oluştuğu ve kontrol edilebileceği 20 ile 22 haftalar arasında yapılır. Doktorlar bu muayene yöntemi ile bebeğin beyin, böbrek, kalp, akciğer gibi organlarının yapısı, gelişme durumu ve damarlarının yapılarını incelerler. Dünya ortalamasında belirlenen değerler ile bebekteki değerler karşılaştırılır. Eğer karşılarına farklı bir durum çıkar ise doğum öncesi bebeğin normal gelişimine devamı için doktorlar çeşitli tedaviler ya da anneye beslenme önerilerinde bulunurlar.

                Gebelikte Yapılan Testler Neden Önemlidir?

Gebelik başladığı 3 aydan itibaren günümüzde 2 li test, 3 lü test ve 5 ayda yapılan renkli ultrason testleri yapılır. Gerek yaşam koşulları gerekse gün geçtikçe yemek alışkanlıklarının değişmesi ya da annede sigara alkol kullanımı olması, genetik faktörler gibi nedenlerle bebeklerin gelişmelerinde sorunlar ortaya çıkabilir. Tüm bu testlerin amacı bu aşamada yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmektir. Testler ile belirlenen ölçümler dünya ortalamasında kayıtlı değerler ile karşılaştırılır. Bu karşılaştırma sonucu doktor gebeliğin kalan kısmı için gerekli tedbirleri alır. Eğer bebekte herhangi bir olumsuz durum söz konusu ise vakit kaybetmeden tedavi edilir.

                Renkli Ultrason Avantajları

Anne adayı ile bebeğin sağlık durumu, bebeğin organlarının gelişimi, hareketliliği, ağız, burun, göz yapısı renkli ultrason ile ekrana yansır. Bu muayene ve testte bebekte olabilecek, edwars sendromu, plesenta problemleri, el ayak kemiklerinin eksik ya da şekil bozuklukları, karın duvarı anormalliği, uzuvlarda kısalık ya da eksiklik, göğüs ve karında oluşabilecek sorunlar, kafatasın problemleri, yüzdeki sorunlar, kalpte belirgin yapısal sorunlar, omurgadaki gelişim sorunları, böbrek ölçüsü büyüklük ve küçüklük gibi sorunların erkenden tespiti yapılır.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.