HIZLI MENU

Biyopsi

Biyopsi

Tanı amacı ile vücudun çeşitli bölgelerinden mikroskop ile inceleme ya da ileri düzey tahliller için şüphe edilen bölgeden doku alma işlemidir. 11. Yüzyıldan bu yana uygulanan biyopsi teknolojik gelişmelerle oldukça basit bir hal almıştır. Hastanın herhangi bir acı hissetmesi söz konusu değildir. Ayrıca biyopsi ile hastalık olduğu tahmin edilen kitlenin ya da dokunun tamamının alınma işlemi de biyopsi yöntemi ile yapılabilmektedir. Biyopsi yöntemi ile alınan doku bir tümör özelliği taşıyor ise vücuda yayılma ihtimali olabilir. Bu nedenle yapılan tahlilin büyük önemi vardır.

Biyopsi özellikle kanserli hücrelerin tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Gögüs, beyin, troit gibi farklı bölgelerdeki dokuların alınması ve tahlil edilerek içeriğinin tespit edilmesidir. Alınan dokunun bir timür olması durumunda ise yapılan inceleme ile erkek ya da dişi hücre olup olmadığı tespit edilir. Tedavilerde biyopsi sonuçları yönlendirici rol oynar.

Biyopsi İşlemi

Biyopsi işlemi eskiden operasyon şeklinde açık ve dikişli olarak yapılan bir işlem iken günümüzde gelişmiş iğneler ile dikişsiz olarak yapılabilmektedir. İğne ile şüphe duyulan organın hedeflenen kısmına iğne ile girilir özel cihazlar ile doku vücuttan çıkarılır. Lokal anestezi ile yapılan biyopsilerde acı ağrı hissedilmez.

Ağrı ve acı olmadan yapılan biyopsi yöntemi birçok hastalığın özellikle kanserin erken teşhisinde çok önemlidir. Alınan dokunun tahlili sonucunda uzman doktor tarafından tedavi yöntemi belirlenir. İlgili kitlenin büyük olması durumda operasyon ile vücuttan tamamen alınması işlemi yapılır. Eğer kitle bulunduğu tüm organı çalışamaz duruma getirecek kadar yayın ise ya da dişi denilen türde ise çift organlardan biri olduğunda organın tamamen alınması gereklidir. Tek organlarda oluşan bu zararlı kitle tedavisi için organ nakli durumu söz konusu olabilir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.