HIZLI MENU

Dijital Röntgen

Dijital Röntgen

Tıbbı alanda gün geçtikçe hayatımıza yeni yöntemler ve cihazlar girmektedir. Röntgen ise yıllardır hastalıkların tespitinde kullanılan cihazlardan biridir. Dijital röntgen X ışınları ile vücudun belirli bölgelerinin görüntüsünün alınması işlemidir. Hastalıkların teşhisinde kullanılan bu görüntüleme yöntemi hasta sağlığı açısından çok önemlidir. Birçok hastalığın erken teşhisi bu görüntüleme ile gerçekleşir. Vücudun akciğer, böbrek, kemikler, gibi hemen hemen her bölgesinin görüntülenmesinde bu yöntem kullanılabilmektedir.

Dijital röntgene direkt dijital röntgen de denir. Dijital röntgen ile konvansiyonel röntgen arasındaki fark, karanlık odada geliştirilmesi gereken film kullanımına dayalı eski kameralar ile modern dijital kameralar arasındaki farkla karşılaştırılabilir.

Dijital röntgen filmsizdir ve filmlerin hemen alınmasına, silinmesine, düzenlenmesine ve görüntüyü neredeyse aynı anda üreten bir bilgisayar sistemine aktarılmasına olanak tanır.

Dijital röntgen ile film röntgen arasında fiziksel prensipler açısından pek bir fark yoktur. Dijital röntgen, görüntü verilerini hem tespit etmek hem de depolamak için film kullanmak yerine, dijital bir görüntü üretmek için dijital dedektörleri kullanır ve bu görüntü daha sonra dijital bir ortamda ayrı olarak depolanır. 

Dijital Röntgende Görüntü Toplama ve İşleme

Dijital tespit, emilen X-ışını enerjisinin elektrik yüküne dönüştürülmesine dayanır; bu, dijital görüntünün her noktasında emilen niceliksel X-ışını enerjisini göstermek için daha sonra gri tonlamalı görüntülerde dijital olarak temsil edilmelidir. Nihai görüntü, işleme yazılımı kullanılarak üretilir. Görüntü işlemenin amacı, gürültüyü azaltarak, artefaktları ortadan kaldırarak ve gerekirse kontrastı artırarak görüntü kalitesini iyileştirmektir.

Dijital Röntgende Görüntü Arşivleme ve Sunum

Nihai görüntüler, bilgisayarda görüntülenmek üzere dijital olarak depolama ortamında saklanır. Görüntülenirken görüntüler yakınlaştırılabilir, mesafe ve açı açısından ölçülebilir, kaydırılabilir veya pencerelenebilir. Görüntüler, uzaktan görüntüleme için diğer bilgisayarlara gönderilebilir veya daha iyi erişim ve teşhis için dijital kayıt sistemlerine bağlanabilir.

Bu nedenle temel prensip, X-ışınlarını tespit etmek, ardından X-ışınlarını doğrudan veya dolaylı olarak yüke dönüştürmektir (ilk adım olarak fosforlar veya sintilatörler tarafından ışığa dönüştürülmesi yoluyla). Bu görüntüler dijital olarak işlenir ve görüntülenir. İşlem 10 saniye veya daha kısa sürer ve kaset gerektirmez.

Dijital Röntgenin Avantajları

Radyoloji alanında ilk gelişmelerden biri olan dijital görüntüleme geniş bir alanda kullanılır. Vücudun hemen hemen her bölgesinin bu yöntem ile incelenmesi mümkündür. Bu yöntemin en büyük avantajı herhangi bir bekleme süresinin olmamasıdır. Anında istenen görüntü ekrana yansır ve çıktı alınarak doktorun incelemesine sunulur.

Bir diğer avantajı ise düşük maliyetli bir inceleme yöntemi olmasıdır. Ekranda görünen görüntü netliğini ayarlamak ve yeterince netlik almak mümkündür. Çoğunlukla teknik bir hataya neden olmaz ve çekim tekrarında gerek duyulmaz. Ayrıca görüntüler CD’ye aktarılarak taşınabilir ve istenilen başka bir doktora götürülebilir. Bu aktarım sayesinde röntgen yıllar boyu da saklanabilmektedir.

Dijital Röntgenin en büyük avantajı son derece yüksek görüntü kalitesidir. Dijital röntgen genellikle hasta görüntüleme iş akışının çok yüksek olduğu tesislerde kullanılır. İşleme ve teşhis hızı da büyük ölçüde arttı. Üstelik uzaktan görüntüleme mümkün olup, istenirse görüntüler hastanın başka bir yere götürmesi için dijital olarak da saklanabilmektedir.

X-ışını dedektör sistemleri, fotonları ne kadar iyi tespit ettikleri ve tespit edilen sinyale ne kadar gürültü eklendiği ile verimlilik açısından açıklanmaktadır. 

Dijital Röntgenin Dezavantajları

Dijital Röntgenin dezavantajı maliyetidir; çünkü her Bucky konumu için bir tane olmak üzere 2 ayrı dedektör plakası gerekli olacaktır. Bu dedektörler son derece pahalıdır. Üstelik uygunsuz açılarda görüntüleme için konumlandırılamazlar. Sonuç olarak bu tekniğin esnekliğini artıracak yeni tasarımlar geliştirildi.

Diğer önemli konular arasında son dijital görüntülerin görüntülenmesi için yüksek parlaklık ve yüksek çözünürlüklü monitörlere duyulan ihtiyaç ve büyük hacimli dijital depolamanın uygun ortamlarda düzenlenmesi ihtiyacı yer alıyor. Dijital röntgen de bu yüksek çözünürlüklü görüntülerin arşivlenebilmesi için tamamen yüksek bant genişliğine sahip resim arşivleme ve iletişim sistemlerine (PACS) sahip olunmasına bağlıdır.

Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?

Dijital röntgen çekimi normal röntgen çekimi gibi çekilecek bölgeye göre farklılıklar taşır. Mesela bağırsaklarda bir röntgen çekilmesi söz konuş ise bağırsakların temizlenmesi gereklidir. Ayrıca hasta bağırsak çekimlerine mutlaka aç gelmelidir. Ayrıca sindirim sistemleri çekimlerinde kontrastlı madde kullanılır. 15 ile 20 dakika arasında bir sürede sindirim sistemi dijital röntgeni çekilir.

Öte yandan akciğer röntgeni ise direk herhangi bir madde kullanılmadan ilgili kısımlar cihaza çıplak ten olarak çekimi yapılır. Birkaç dakika süren çekim sonrası hemen sonuç ekrana yansır. Dijital röntgenin amacı ilgili organın tüm dokularının net bir şekilde görülmesi ve incelenmesidir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.