HIZLI MENU

Gebelik

Gebelik

İnsan ırkının çoğalması gebelik ile gerçekleşir. Anne adayının yumurtalığında yer alan yumurta ile baba adayının sperminin döllenmesi sonucu anne rahminde fetüs meydana gelir. Anne rahmine yerleşen fetüs zaman ilerledikçe büyür, gelişir ve tüm uzuvları meydana gelir. Gebelik ortalama 9 ay 10 gün süren anne adayının hayatında yaşayacağı en özel dönemdir. Tüm anne adayları farklı heyecanlar ve endişeler taşır. Özellikle de ilk bebeğine hamile olan kadınların telaşları ve endişeleri diğerlerine göre daha fazladır. Her anne adayının ve her bebeğin durumu gelişimi ve gebeliğin ilerleme süreci farklıdır. Hiç birinin yaşadığı bir birine benzemez.

Gebelik süresi olan 9 ay boyunca her anne adayı ayda bir kez uzman doktora muayene olmalıdır. Aylık olarak yapılan bu muayenelerde bebeğin gelişimi ve annenin durumu kontrol edilir. Anne adaylarının yaşayacağı tansiyon düşüklüğü, mide bulantısı gibi sorunlara doktor çözümler üretir.

Gebelik Öncesi Hazırlık

Bir çift bebek sahibi olmaya karar verdiği andan itibaren yaşam koşullarını sağlık hale getirmek zorundadır. Hem anne adayı hem baba adayı sağlıklı bir bebek sahibi olmak adına zararlı alışkanlıklarını bırakmalıdır. Sağlıklı bir yumurta ile sağlıklı bir spermin döllenmesi sonucu sağlıklı bebek oluşabilir. Ayrıca bebek sahibi olma kararı ile birlikte çiftin doktor muayenesinden geçerek ihtiyaç halinde anne adayının çeşitli vitaminler kullanması gerekebilir.

İnsan vücudu içerisinden bir başka canlının oluşması ve büyümesi süreci olan gebelik öncesi de gebelik zamanı kadar önemlidir. Genellikle birçok insan gebelikten önce ön hazırlık kısmını pek dikkate almaz. Fakat vücudun zararlı alışkanlıklarının bebeğin rahme düştüğü anda devam ediyor olması bebeği etkiler. Alkol sigara gibi zararlı alışkanlıkların vücuttan tamamen atılması zaman aldığından mutlaka gebelik öncesi bırakılması gereklidir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.