HIZLI MENU

Dijital Mamografi

Dijital Mamografi

Meme görüntüleme cihazları içerisinde yeni bir gelişme olarak karşımıza dijital mamografi çıkmaktadır. Meme hastalıklarının teşhisinde kullanılan mamografi yöntemi yerine dijital olarak ekrana yansıtılan ve ihtiyaç halinde görüntünün çözünürlüğünün arttırılmasının yapıldığı son derece avantajlı bir yöntemdir. Dijital mamografi ile CAD programlı bir iş istasyonu kullanılır ve görüntü kalitesi iyileştirilebilir. Büyütme, küçültme ve X ışın miktarından etkilenmeden kontrast ayarı yapılır. Bu da uzman doktorun daha iyi inceleme yapmasını sağlar.

Dijital mamografi yönteminde inceleme süresi oldukça kısadır. Çekimden 1 dakika sonra görüntüler ekrana yansır. Radyasyon dozu olarak da bu yöntem normal mamografiden daha avantajlıdır. Dijital X ışını memeye ulaşır ve yüksek çözünürlüklü elektronik detektörler görüntüyü algılar ve ekrana yansıtır. Bu görüntü ilk etapta dijital ortamda elde edilir. Arından ise görüntü büyük ekranda ve yüksek çözünürlükte incelenir. Bu inceleme sonucunda elde edilen bilgiler rapor haline getirilerek mamografi sonucu oluşturulur.

Mamografi Neden Önemlidir?

                Meme kanseri kadınlarda ölüm oranın en yüksek seviyede olduğu kanser türüdür. Meme kanseri teşhisinde mamografi büyük bir önem taşır. Mamografi incelemesi sonucunda memedeki kitlenin içeriği belirlenir. Kanser hücresinin vücutta kitle haline gelmesi birkaç yıl sürdüğünden kadınların yılda bir kez mamografi yaptırması önerilir. Erken teşhislerde bu kanser türünden kolayca kurtulmak mümkündür.

Tarama mamografisinde amaç kitlenin hasta ya da doktor eli ile hissedilecek boyutlara ulaşmadan tespit edilmesidir. Tarama yöntemi ile düzenli olarak kadınların kontrollerini yaptırdığı ülkelerde meme kanseri nedeni ile ölüm oranının %30 olarak azaldığı görülmüştür. Erken teşhis için büyük önem taşıyan düzenli kontrollerde birçok hasta kitle oluşmadan tedavi edilerek hastalıktan kurtulmaktadır. Bu nedenle kadınların meme kanseri konusunda duyarlı olması ve düzenli kontrollerini yaptırması gereklidir.

Yorumlar (2)

  • 23 Eylül 2021
    Irina voskanyan demiş ki;

    Merhaba mamografi fiyatını öğrenabilirmiyim?

  • 27 Ekim 2021
    hekimoglugoruntuleme demiş ki;

    Merhaba merkezimizde mamografi çekimi yapılmaktadır fiyat ve randevu hakkında detaylı bilgiyi 02126321059 nolu telefonumuzdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.